Cyklon Shaheen uderza w Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Ogłoszona w sobotę przez Narodowe Centrum Meteorologii ZEA (NCM) burza tropikalna Shaheen nasiliła się do cyklonu tropikalnego kategorii 1. i dotknęła regiony Omanu, a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obecnie cyklon ogarnął głównie wybrzeże Omanu, gdzie występują powodzie spowodowane gwałtownymi opadami deszczu.

Z powodu pojawienia się gwałtownego deszczu i porywistego wiatru spowodowanego obecnością cyklonu Shaheen, władze Omanu postanowiły ogłosić alarm i wprowadzić pewne ograniczenia. Od kilku godzin drogi w Maskacie są otwarte tylko dla pojazdów ratunkowych i z pomocą humanitarną. Ponadto, loty ze stolicy Omanu zostały przesunięte lub anulowane.

ZEA również przygotowują się na nadejście cyklonu Shaheen. W Dubaju większość instytucji ma funkcjonować normalnie, zaś w miejscowości Hatta tuż przy granicy z Omanem zostanie wprowadzona we wszystkich szkołach nauka zdalna.

Władze obu krajów na bieżąco śledzą rozwój wydarzeń, by w razie jakichkolwiek problemów natychmiast podjąć wszelkie środki ostrożności, mające zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Cyklon Shaheen jest niezwykłym zjawiskiem, ponieważ nigdy wcześniej żaden cyklon nie wędrował przez Indie, Iran aż do Półwyspu Arabskiego.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.