CPK obiecuje: podróże do Czech w 35 min z prędkością 200 km/h

Centralny Port Komunikacyjny to inwestycja, która przewiduje również nowe połączenia kolejowe. Zgodnie z obietnicami wykonawców, z Górnego Śląska do Czech dostaniemy się w niewiele ponad pół godziny.

Zdjęcie: Victor Li/ Unsplash

Dotychczasowa 2-godzinna podróż z najważniejszych ośrodków Górnego Śląska i Moraw ma być skrócona m.in. dzięki 30-kilometrowemu odcinkowi linii zaczynającego się w Chybiu oraz modernizacji innych tras. Będzie to jedna z 10 tzw. szprych CPK (linii prowadzących do portu i Warszawy z różnych kierunków kraju). Przy projekcie ma też współpracować strona czeska.

— To pierwszy wniosek o dofinansowanie Programu Kolejowego CPK w ramach instrumentu ‚Łącząc Europę’. Uzyskanie wsparcia finansowego, przy dużej konkurencji projektów z innych krajów UE, to dowód na to, że inwestycja jest potrzebna i że Bruksela patrzy na nią przychylnym okiem – podkreśla pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała.

Cała inwestycja PCK przewiduje 1,6 tys. km nowych linii, wchodzących w skład 12 szlaków. Port Lotniczy Solidarność ma powstać pod koniec 2027 roku.

Źródło: Gazeta.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.