Polska rozpocznie testowanie „certyfikatu COVID”. Ma być prosty i ułatwić podróże do czasu opanowania pandemii

Od czwartku Polska będzie brała udział w pilotażowym teście Komisji Europejskiej w sprawie „certyfikatów covidowych”. System ma zostać uruchomiony 15 czerwca i najprawdopodobniej od wtedy ma zacząć swoją działalność.

Większość krajów Unii Europejskiej ma zamiar podłączyć się do centralnego systemu certyfikatów covidowych już 15 czerwca. Stąd wniosek, że najprawdopodobniej wtedy cały system zostanie uruchomiony.

Zielone cyfrowe certyfikaty zostaną wprowadzone już raczej na pewno na terenie Unii Europejskiej. Ma on zwalniać obywateli UE przy wlocie do innego kraju wspólnoty z kwarantanny czy innych dodatkowych testów.

Będą się w nim znajdować informacje o przebytym szczepieniu lub przebytej chorobie, co też podobno ma zwalniać z kwarantanny. W aplikacji będą znajdować się wyniki wykonanych testów, które mogą być wymagane przez kraje członkowskie od osób niezaszczepionych.

Serwis Spider’s Web podał, że certyfikat szczepionkowy będzie częścią aplikacji mObywatel. Certyfikaty są teraz w trakcie testów, Polska będzie je testować w czwartek. Nie będą w to jednak żaden sposób zaangażowani zwykli obywatele.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.