Chorwacja znosi wewnętrzne kontrole na lotniskach dla pasażerów z UE

Od 26 marca na chorwackich lotniskach zostaną zniesione wewnętrzne kontrole na granicach dla pasażerów z paszportami z państw Unii Europejskiej w ramach strefy Schengen (lub dla obywateli ze Strefy Schengen).

Fot: Dubrownik, Geio Tischler, Unsplash

Już oficjalnie od dzisiaj, czyli niedzieli 26 marca, pasażerowie lecący do Chorwacji z państwa należącego do Strefy Schengen nie będą musieli przechodzić kontroli paszportowej po wylądowaniu.

Zmiana podyktowana jest decyzją Chorwacji o wstąpieniu do Strefy Schengen i jej oficjalnym przyjęciem w dniu 1 stycznia 2023 roku. Nowe przepisy weszły na lotniskach w życie o północy 26 marca. Łączy się to idealnie z rozpoczęciem sezonu letniego w siatce połączeń lotniczych, który zaczyna się akurat w ostatnią niedzielę marca w tym roku.

Nowe przepisy oczywiście nie zwalniają pasażerów z obowiązku posiadania stosownych dokumentów wymaganych do podróży, co w wypadku Chorwacji oznacza dowód osobisty lub paszport. Brak kontroli na chorwackich lotniskach to gwarantowane szybsze wyjście z terenu terminala i szybsze rozpoczęcie udanych wakacji.

Źródło/ Tło: Matthias Mullie, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.