Unijny Certyfikat COVID-19 już dostępny. Jak go uzyskać? Od kiedy będzie można z niego korzystać?

1 czerwca Polska oficjalnie dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów COVID. Oznacza to możliwości wygenerowania kodu QR, który ułatwi nam podróżowanie do europejskich krajów.

Foto: Hanson Lu/ Unsplash

Od wtorku obywatele Polski mogą skorzystać z nowego programu przygotowanego przez Unię Europejską. W Internetowym Koncie Pacjenta czekają na nas trzy rodzaje certyfikatów, które bezproblemowo  pomogą nam podróżować do wielu państw europejskich. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla osób zaszczepionych odpowiednią liczbą dawek danej szczepionki. Kolejny zawiera informacje na temat negatywnego wyniku testu na koronawirusa, a ostatni sygnalizuje o przechorowaniu COVID-19. 

Unijny Certyfikat COVID – jak go zdobyć?

Tak jak informowaliśmy, dokumenty te można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta. Tam z kolei należy wejść w zakładkę ,,Certyfikaty”, gdzie możemy wybrać, jaki certyfikat chcemy ściągnąć. Wygenerowany dokument z kodem QR można pobrać ze strony internetowej zarówno na komputerze, jak również na urządzeniach mobilnych. 

Na certyfikatach znajdują się dane osobowe oraz rodzaj przyjętej szczepionki i data jej otrzymania. Ponadto można tam znaleźć informacje o ważności certyfikatu – w przypadku osób zaszczepionych ma on obowiązywać przez 12 miesięcy od otrzymania ostatniej dawki. Jeśli zaś chodzi o ozdrowieńców, ma być on ważny pół roku od uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19.

Od kiedy zacznie obowiązywać Unijny Certyfikat COVID?

Dokumenty te przydadzą się nam już od 1 lipca. Wtedy też na ich podstawie większość krajów europejskich będzie zwalniało podróżnych z odbycia kwarantanny i innych restrykcji wjazdowych.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.