Burj Khalifa obchodzi dziś 12 urodziny

Historia najwyższego wieżowca świata z Dubaju zaczyna się 21 września 2004 roku, wraz z rozpoczęciem prac budowlanych. Wstępną budowę ukończono 16 sierpnia 2009 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 stycznia 2010 roku.

Fot: Hubert Pleskot

Sto lat, sto lat, niech żyje nam! Takie słowa możemy zaśpiewać w kierunku Burj Khalifa, najwyższego wieżowca Dubaju. Ta wizytówka miasta, mierząca 828 metrów, obchodzi właśnie swoje 12 urodziny.

Burj Khalifa jest nie tylko najwyższym budynkiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale też na całym świecie. Ostatecznie na koniec wieżowiec osiągnął rekordową wysokość 828 metrów. Jego nazwa ma prostą etymologię, ponieważ pochodzi od Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, obecnego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W wieżowcu znajduje się 163 pięter użytkowych, 9 konserwacyjnych i 2 poziomy garaży podziemnych. Koszt całej budowy to aż półtora miliarda dolarów!

Macie zdjęcia z Dubaju na których widoczna jest Burj Khalifa? Pochwalcie się w komentarzach!

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.