Budowa drugiej drogi startowej w Krakowie będzie opóźniona

Jak wynika z najnowszych doniesień portalu Rynek Lotniczy, budowa drugiej drogi startowej na lotnisku Kraków-Balice będzie opóźniona. Powodem błędny i niekompletny raport.

burst

Fot: Port Lotniczy Kraków-Balice/ Darpaw – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Lotnisko w Krakowie ma w swojej historii mnóstwo szczęście, ale też ogromną ilość pecha. W tym wypadku będziemy mówić o pechu. Decyzja środowiskowa, która pozwoliłaby wybudować w Krakowie drugą, niezależną drogę startową nie została przyjęta. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach przekazała krakowskiemu lotnisku, że wniosek musi zostać jeszcze uzupełniony w kilku częściach. RDOŚ w Kielcach wskazuje, że w kilku miejscach wniosek zawiera też błędy wymagające korekty i uzupełnienia. Oznacza to opóźnienie inwestycji.

Decyzja środowiskowa w Krakowie opóźniona

Główne wady raportu miały znajdować się w części przyrodniczej oraz dotyczącej gospodarki wodnościekowej. Błędy mogły też dotyczyć założeń w sprawie hałasu i emisji zanieczyszczeń. W tej sytuacji postępowanie zostało przedłużone do września 2024 roku.

Jak podaje portal rynek lotniczy, lotnisko Kraków-Balice w oświadczeniu napisało, że „”nigdy nie planował budowania drugiej drogi startowej, obok już istniejącej. Celem Kraków Airport było i jest zastąpienie obecnej drogi startowej – nową drogą startową”. Z tej perspektywy sprawa wydaje się jeszcze ciekawsza, a my będziemy czekać na najnowsze szczegóły i opisywać aktualizacje sprawy.

Źródło: www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/krakow-budowa-drugiej-drogi-startowej-opozniona-raport-bledny-i-niekompletny—20461.html

Tło: terminal pasażerski/ Kraków Airport, Facebook

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.