Bośnia i Hercegowina: Władze łagodzą restrykcje związane z COVID-19

Od 20 maja na terenie Bośni i Hercegowiny rozpoczęto proces poluzowywania restrykcji, które wprowadzono z powodu pandemii koronawirusa. Zlikwidowano m.in. godzinę policyjną i zwiększono pewne limity.

Sarajewo, foto: Damir Bosnjak/ Unsplash

W Federacji Bośni i Hercegowiny zniesiono godzinę policyjną oraz otworzono większość sklepów, kawiarni i restauracji. Spotkania publiczne są obecnie ograniczone do 30 osób w pomieszczeniach i 70 osób na zewnątrz. Zakładanie masek jest wymagane w miejscach, w których nie można utrzymać dystansu społecznego.

Inaczej ma się sprawa w drugiej części tego kraju, czyli w Republice Serbskiej. Zgromadzenia publiczne są tam na razie ograniczone do 100 osób, a prywatne do 50 osób. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte tylko do północy. Także w tej części kraju noszenie masek jest obowiązkowe na obszarach, gdzie nie można utrzymać odległości dwóch metrów od drugiej osoby.

Obecnie, aby wjechać do Bośni i Hercegowiny trzeba przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonany w ciągu 48 godzin przed przybyciem. Nie tyczy się to m.in. kierowców ciężarówek, dyplomatów oraz osób podróżujących w tranzycie.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.