Bolonia: słynna wieża Garisenda zamknięta. Obawa przed zawaleniem

Słynna wieża Garisenda w Bolonii, jeden z najważniejszych zabytków miasta, została zamknięta dla zwiedzających po obawach, że może się zawalić. To zdecydowanie zła wiadomość dla miłośników historii i architektury, jak i dla samych turystów.

Bolonia, foto: Cristiano Pinto/ Unsplash

Wieża Garisenda, znana ze swojego charakterystycznego pochylenia, została zamknięta tydzień temu w wyniku narastających obaw o jej stabilność. Konstrukcja już wykazywała wyraźne oznaki pochylenia, ale czujniki zarejestrowały ostatnio „niepokojący” ruch, co spowodowało konieczność podjęcia pilnych działań.

Ruchy w konstrukcji wywołane słabymi fundamentami stawały się coraz bardziej widoczne, dlatego też zdecydowano się na zamknięcie wieży dla bezpieczeństwa zwiedzających i w celu dalszych badań nad jej stabilnością. Obszar wokół Wieży Garisenda został odgrodzony od momentu zamknięcia wieży, aby zapewnić bezpieczeństwo przechodniom.

Wieża Garisenda ma swoje korzenie w historii miasta i była jedną z wielu wież wzniesionych w średniowieczu w Bolonii. Wybudowana w latach 1109–1119, jest częścią pary „bliźniaczych wież” Bolonii, wraz z wyższą Wieżą Asinelli. Wieża Garisenda sięga wysokości 48 metrów, choć jej początkowa wysokość wynosiła około 60 metrów.

Źródło: euronews.com

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.