Białka Tatrzańska planuje ogromną inwestycję

Władze podhalańskiej wsi poinformowały o planowanej budowie pierwszej w Polsce kolei widokowej łączącej Białkę Tatrzańską z Czarną Górą-Litwinką. Inwestorem ma być spółka Białka Ski Resort.

zdjęcie: materiały prasowe

Przedsięwzięcie, które jest obecnie na etapie projektowania, zakłada budowę dwóch stacji – początkowej w Kotelnicy Białczańskiej i końcowej na Litwince. Ponadto, w centrum Białki Tatrzańskiej jest planowana budowa 80-metrowej wieży widokowej a na Litwince tarasu widokowego.

– Na razie trwa dyskusja na temat dokładnej lokalizacji poszczególnych elementów kolei i atrakcji. O powodzeniu inwestycji może zdecydować zebranie mieszkańców Białki Tatrzańskiej – powiedział cytowany przez Onet Władysław Piszczek, sołtys Białki Tatrzańskiej. 

– Mogę powiedzieć, że to inwestycja, jakiej nie ma w Polsce, a podobną można spotkać za granicami naszego kraju, np. w Barcelonie. Na Podhalu byłaby to z pewnością największa tego typu inwestycja ostatnich lat. Wydarzenie to można przyrównać do powstania kolei linowej na Kasprowy Wierch w latach 30-tych – dodał Piszczek.

Źródło: Onet

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.