Baseny w Barcelonie znoszą zakaz kąpieli topless

Władze miejskie w Barcelonie stwierdziły, że zakaz kąpieli topless łamie prawa kobiet i uderza w ideę równouprawnienia. Od tej pory we wszystkich basenach miejskich będą możliwe kąpiele bez tzw. skrępowania.

Dotychczas w stolicy Katalonii baseny były dosyć autonomiczne w regulowaniu prawa do kąpieli topless. Sytuację zmieniła odezwa organizacji na rzecz kobiet, Mugrons Lliures. Działacze stowarzyszenia określili obowiązujące prawo mianem dyskryminującego. Rządowe biuro ds. dyskryminacji poparło organizację. Barcelona Sports Instituteskontaktowało się z 14 miejskimi basenami prosząc o zniesienie obowiązku noszenia określonego stroju dla kobiet.

The Olympic Swimming Pool in Barcelona. (Photo by: Loop Images/Universal Images Group via Getty Images)

Zdjęcie: Loop Images/Universal Images Group via Getty Images

Dla ośrodka Piscines Bernat Picornellzniesienie zakazu kąpieli topless nie jest niczym odkrywczym. Dyrektor placówki, Jaume Sernaprzyznaje, iż wiele pań w Piscines cieszy się kąpielami słonecznymi bez większych restrykcji. Możliwe są również kąpiele topless w basenach odkrytych, jak i w budynkach. Ponadto, placówka jako jedyna w Barcelonie przewiduje specjalne oferty dla nudystów. Gdy pod koniec lipca Serna odebrał pismo z Barcelona Sports Institutepoczuł ulgę:

„To powiew wsparcia i wzmocnienia [dla kobiet – przyp. red.]” – stwierdza.

Decyzję władz miejskich poparł również kataloński klub pływacki Club Natació Atlètic-Barceloneta. Organizacja podzieliła się na swoich social mediach wpisem o „możliwości cieszenia się basenami w atmosferze całkowitej równości dla wszystkich”.

Jednakże pojawiły się również głosy krytyczne. Inny ośrodek, Claror Can Caralleu, stwierdził, że nie nic nie wie o zarządzeniach ratusza. W kompleksie dzielnicy Sarriàkobiety mogą być topless wyłącznie podczas korzystania z solarium.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.