Bali: Polscy turyści zatrzymani przez policję za nieprzestrzeganie lokalnego święta

22 marca 2023 roku para turystów z Polski została aresztowana na Bali w Indonezji za naruszenie przepisów obowiązujących w Dniu Ciszy, czyli Nyepi – święcie obchodzonym przez społeczność hinduską na wyspie.

Bali, foto poglądowe: felfin_photo05 evin/ Unsplash

Według lokalnych mediów, para zdecydowała się zrobić sobie biwak na plaży Purnama w Sukawati. Niestety, nie zdawali sobie sprawy z tego, że właśnie obchodzony był Dzień Nyepi – święto, podczas którego obowiązuje całkowita cisza oraz zakaz wyjścia z domu i prowadzenia wszelkich działań publicznych. Rządzący Bali przestrzegają, że wszelkie działania naruszające święto, są surowo karane.

Na zachowanie Polaków szybko zareagowały tamtejsze służby, które początkowo upominały turystów. Gdy słowne upomnienia nie wystarczyły, wkrótce zostali oni zatrzymani i przewiezieni do lokalnej komendy policji w celu przesłuchania.

– Po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy, para turystów z Polski zrozumiała swój błąd. Tłumaczyli się m.in brakiem transportu i zapasów żywności. Co więcej, przyznali, że to ich pierwsze wakacje na Bali – powiedział Aipda Kadek Edi Arianto, funkcjonariusz policji w Sukawati.

Lokalne władze podkreślają, że naruszanie przepisów związanych z Nyepi jest surowo karane i mogą grozić wysokie grzywny oraz kary więzienia. Jednocześnie przypominają turystom o konieczności przestrzegania lokalnych zwyczajów i tradycji, w tym zwłaszcza świąt religijnych.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.