Pierwsze autonomiczne taksówki bez kierowcy. Dubaj rozpoczyna testy

W fascynujący świat autonomii na drogach wkroczył właśnie Dubaj. Od października 2023 roku na ulice tego miasta wyjechały autonomiczne taksówki bez kierowcy. Obecnie jest to faza testowa, w której nie biorą udziału pasażerowie. W pełni komercyjne uruchomienie taksówek nastąpi w przyszłym roku.

Zobacz również: Atrakcje w Dubaju

Foto: Cruise

Dubaj rozpoczął próbne testy autonomicznych taksówek na słynnej ulicy Jumeirah Road. Te nowoczesne pojazdy obsługiwane przez amerykańską firmę Cruise będą na początek kursować bez pasażerów, aby system mógł zostać dokładnie przetestowany i udoskonalony.

Dubaj wyznaczył ambitny cel – pełne wdrożenie taksówek autonomicznych w ciągu najbliższego roku. Emirat ten dąży również do tego, aby do 2030 roku aż 25% wszystkich podróży w mieście odbywało się bez kierowcy, dzięki czemu stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków transportu autonomicznego na świecie.

W zeszłym roku Roads and Transport Authority Dubai podpisało umowę z amerykańską firmą General Motors Co. Cruise w sprawie obsługi pojazdów autonomicznych na jego terenie. Oczekuje się, że do 2030 roku flota pojazdów autonomicznych General Motors w Dubaju osiągnie liczbę 4000, co zapowiada nie tylko innowacyjne rozwiązania, ale także zmniejszenie liczby wypadków i strat drogowych o imponujące 12%, co przekłada się na oszczędności rzędu 2 miliardów AED rocznie.

Źródło: economictimes.indiatimes.com

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.