Austria wprowadziła roczny, proekologiczny bilet na wszystkie rodzaje transportu publicznego

Od 26 października w Austrii wprowadzono bardzo interesujący proekologiczny projekt. Uruchomiony został „Klimaticket”, czyli bilet klimatyczny. Jest to roczny bilet na wszystkie rodzaje transportu na terenie całej Austrii. Koszt biletu na rok to 1095 euro.

Fot: Tramwaj, Wiedeń/ @jeremybezanger, unsplash©2021/ Źródło

Ceny benzyny wzrastają coraz bardziej, a koszty transportu indywidualnego są coraz wyższe. Ludzie chcą też podróżować nie tylko taniej, ale przyjaźniej dla środowiska. Naprzeciwko takim oczekiwaniom wyszedł rząd Austrii, uruchamiając roczny bilet klimatyczny.

Bilet klimatyczny ma być jednym biletem na wszystkie środki transportu publicznego w całej Austrii. Mieszkańcy po zakupie biletu będą mogli wsiąść w każdy rodzaj komunikacji publicznej i jeździć nią bez obaw.

Badania pokazują, że ludzie chcą zmian i wolą wybierać transport, który jest bardziej przyjazny dla środowiska. Jeśli chodzi o Austrię, to bilet może też być dużą oszczędnością na transporcie. Państwo ma dobrze rozwiniętą sieć kolejową między miastami i tramwajowo-autobusową w miastach. Posiadacze biletu będą mogli całkowicie zrezygnować z samochodów na koszt publicznych środków transportu.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.