Arabia Saudyjska: ponad 1300 osób zmarło w trakcie pielgrzymki do Mekki

Podczas tegorocznego hadżdżu, pielgrzymki muzułmańskiej do Mekki, zmarło ponad 1300 osób. Większość ofiar straciła życie z powodu udaru cieplnego.

Mekka, foto: Ishan @seefromthesky/ Unsplash

Tegoroczny hadżdż, jedno z największych masowych zgromadzeń na świecie, okazał się tragiczny dla wielu pielgrzymów. Ponad 1300 osób zmarło podczas pielgrzymki do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Główną przyczyną zgonów były udary cieplne, spowodowane ekstremalnie wysokimi temperaturami, które sięgały aż 49 stopni Celsjusza.

Ofiary podczas pielgrzymki do Mekki

Minister zdrowia Arabii Saudyjskiej, Fahd bin Abdurrahman Al-Jalajel, poinformował, że 83% z 1301 ofiar to pielgrzymi, którzy nie posiadali zezwolenia władz saudyjskich. Wielu z nich przebyło duże odległości pieszo, co dodatkowo narażało ich na niebezpieczeństwo związane z ekstremalnym upałem.

Zmarłych chowano w Mekce, jednak proces ich identyfikacji został opóźniony, ponieważ przy wielu pielgrzymach nie znaleziono dokumentów tożsamości. Wśród ofiar znalazło się ponad 660 Egipcjan, z czego 629 nie miało zezwolenia władz saudyjskich na odbycie pielgrzymki. Ofiary pochodziły również m.in. z Jordanii, Tunezji, Maroka, Algierii i Malezji.

Hadżdż to coroczna pielgrzymka muzułmanów do Mekki, będąca jednym z pięciu filarów islamu, którą każdy dorosły muzułmanin powinien odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli tylko pozwalają mu na to zdrowie i możliwości finansowe.

Źródło: nytimes.com

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.