Anglia znosi obowiązek noszenia maseczek i certyfikatów zdrowotnych w miejscach publicznych

Od 27 stycznia w Anglii zostanie zniesiony obowiązek posiadania certyfikatu zdrowotnego (szczepienie przeciw SARS-CoV-2) w miejscach publicznych i imprezach masowych, noszenia maseczek i pracowania zdalnie. Na horyzoncie jest również zniesienie obowiązku samoizolacji po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu.

Fot: Tower Bridge w Londynie/ Charles Postiaux, Unsplash

Już 14 stycznia brytyjski dziennik „The Times” podawał informację, że obostrzenia w Anglii mogą zostać znacząco złagodzone. W obszernym artykule mogliśmy przeczytać, że Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid ogłosił posłom rządzącej Partii Konserwatywnej, że pod koniec stycznia kraje Wielkiej Brytanii będą znosić obostrzenia prawie do minimum.

Teraz mamy oficjalne potwierdzenie. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił, że Anglia rezygnuje z używania certyfikatów zdrowotnych w przestrzeni publicznej i z tygodnia na tydzień zrezygnuje z obowiązku noszenia maseczek.

Wszystko jest zasługą bardzo dużego procentu zaszczepienia w społeczeństwie i luźniejszego przebycia szczytu pandemii. Według naukowców Anglia ma już za sobą szczyt zachorowań wariantem Omicron, co pozwala na stopniowy powrót do dawnych czasów i luzowanie restrykcji.

Rząd wciąż będzie zalecał noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych lub bardzo mocno zatłoczonych, ale nie będzie to obowiązek. Do życia powrócą też kluby nocne i życie miasta, a gastronomia będzie mogła działać w normalnym trybie, bez przeszkód.

WAŻNE! Przytoczone zmiany nie odnoszą się do zmian warunków wjazdu do Anglii. Restrykcje pozostają takie same i można znaleźć je na gov.pl. O zmianach będziemy informować, ale nie, osoby niezaszczepione bez paszportu zdrowotnego nie są zwolnione z restrykcji wjazdowych.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.