Ałmaty: lotnisko zablokowane z powodu gwałtownych protestów

Od dwóch dni w wielu miastach w Kazachstanie odbywają się masowe protesty spowodowane m.in. podwyżką cen paliwa gazowego. Demonstranci przejęli kilka miejsc w największym mieście tego kraju – Ałmatach, w tym również lotnisko. Obecnie wszystkie rejsy z i do tego portu zostały wstrzymane.

Sytuacja w Kazachstanie z dnia na dzień staje się coraz bardziej napięta. Wszystko za sprawą demonstracji jakie przechodzą ulicami miast tego kraju. Są one spowodowane podwyżką cen gazu LPG. .

W Ałmatach protestujący podpalili m.in. ratusz i jedną z rezydencji prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa, a także przejęli budynek Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (KNB) oraz lotnisko, w którym odnotowano liczne akty wandalizmu. Obecnie z i do Portu Lotniczego Ałmaty zawieszono wszystkie możliwe połączenia – nie wiadomo kiedy ponownie zostaną wznowione.

Całe terytorium Kazachstanu zostało objęte stanem wyjątkowym. W wielu miastach, w tym również w Ałmatach ludność wzywana jest do spokoju. Mimo to dalej trwają protesty, w których według władz ponad 800 osób zostało rannych, a kilka zginęło.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.