Albawings przeniesie większość swoich połączeń do Kosowa

Rywalizacja między Wizz Airem i Ryanairem w stolicy Albanii mocno uderzyła w Albawings, taniego albańskiego przewoźnika. W następstwie Albawings przenosi większość ze swoich mocy operacyjnych do sąsiedniego Kosowa.

Fot: Port Lotniczy w Prisztinie/ PIA „Adem Jashari” Limak Kosova – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Wizz Air od dłuższego czasu był największym przewoźnikiem operującym z międzynarodowego lotniska w Tiranie. W zeszłym roku wyzwanie rzucił mu Ryanair, który z hukiem wszedł na stołeczne albańskie lotnisko i uruchomił kilkanaście nowych tras z Tirany. Bitwa dwóch największych tanich linii w Europie o lotnisko w stolicy Albanii zebrała już swoje ofiary. Albawings, czyli tani albański przewoźnik, ucierpiał na tym najmocniej i był zmuszony podjąć drastyczne kroki o częściowej wyprowadzce do sąsiedniego Kosowa.

Albawings przenosi się do Prisztiny

Linie lotnicze Albawings zostały zmuszone do wyprowadzki za granicę – padło na Kosowo. Tani albański przewoźnik przeniesie sporą część swoich mocy operacyjnych do Prisztiny i stamtąd uruchomi kilkanaście nowych tras po Europie. Przewoźnik dostał już wszystkie możliwe pozwolenia na wykonywanie lotów z Prisztiny, tym samym uzyskując status przewoźnika zagranicznego. Albawings otworzy nowe trasy z Kosowa do takich europejskich miast jak: Bazylea, Werona, Malmo, Luksemburg, Berlin, Monachium czy Bruksela. Zdecydowanie najwięcej połączeń będzie z Kosowa do Niemiec.

Źródło: zeri.info/ekonomia/522978/aviokompania-shqiptare-albawings-arrin-ne-kosove/

Tło: Oyoyoy – Punë e juaja, CC BY-SA 4.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.