AirFrance z San Francisco do Paryża… na biopaliwie

Od czerwca 2020 francuski przewoźnik zamierza wykorzystywać zrównoważone paliwo lotnicze podczas swoich transatlantyckich lotów – z San Francisco do Paryża. Na przestrzeni 16 miesięcy pozwoli to obniżyć emisję dwutlenku węgla aż o 6.000 ton.

fot. poglądowa: Joseph Feliciano, Unsplash

Obniżenie emisji CO2 do atmosfery, i to aż o połowę do roku 2030, to jedno z założeń programu AirFrance na rzecz zrównoważonego rozwoju – „Horyzont 2030”. Środkiem do celu ma być inwestycja w paliwooszczędne samoloty i korzystanie z biopaliw. Połączenie z San Francisco do Paryża będzie obsługiwane przez samoloty korzystające z mieszanki paliwa tradycyjnego i biopaliwa (SAF) od pierwszego dnia czerwca 2020 roku.

Biopaliwo, które zamierza wprowadzić AirFrance, wytwarzane jest z niejadalnych tłuszczów i olejów odpadowych. Jest znakomitą alternatywą dla tradycyjnej nafty lotniczej, a do tego certyfikowane przez niezależną organizację RSB, co oznacza że spełnia surowe normy środowiskowe. Biopaliwo może być dostarczane do samolotów z wykorzystaniem używanych już na lotniskach standardowych instalacji do tankowania.

Jak twierdzi Anne Rigail, Prezes Air France, zrównoważone paliwa lotnicze są integralną częścią polityki proekologicznej przedsiębiorstwa i konkretną odpowiedzią na aktualne wyzwania środowiskowe. Jej zdaniem dzięki natychmiastowym działaniom i dobrej współpracy branży jest możliwe, żeby wciąż latać, lecz emitować przy tym mniej szkodliwych substancji. Francuski przewoźnik już od dawna opowiada się za stworzeniem rentownego i sprawnie działającego sektora zrównoważonych paliw lotniczych. Pierwsze próby AirFrance z wykorzystaniem paliwa zrównoważonego w lotach komercyjnych miało miejsce już 5 lat temu. Firma inwestuje w innowacje, wspiera naukowców i rozwój tej dziedziny.

Źródło: https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/air-france-inwestuje-w-biopaliwa–7406.html

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.