Air Baltic planuje wprowadzić darmowy internet na pokładach swoich samolotów

Łotewskie linie lotnicze Air Baltic planują wyposażyć całą swoją flotę Airbusów A220-300 w łącze Wi-Fi, dzięki któremu pasażerowie będą mogli swobodnie korzystać z internetu na pokładzie. Internet ma pochodzić ze starlinków od firmy SpaceX.

Fot: Airbusy, w których będzie montowane Wi-Fi/ Kārlis Dambrāns

Air Baltic może zostać jedną z najbardziej innowacyjnych linii lotniczych na świecie. Łotewski przewoźnik planuje wprowadzić w wszystkich swoich Airbusach A220-300 łącze internetowe, z którego spokojnie i z dobrą prędkością będą mogli korzystać pasażerowie.

Internet będzie pochodził ze Starlinków, które są własnością firmy SpaceX, założonej przez Elona Muska. Co najważniejsze, internet ma być bezpłatny i bez ograniczeń dla pasażerów. Do przeglądania internetu nie będzie wymagane logowanie: po prostu będziecie się logować i już!

Pasażerowie będą mogli przeglądać internet w samolocie dzięki Starlinkom nawet z prędkością 350 Mb/s, a dzięki opóźnieniom rzędu 20 ms pasażerowie mogą korzystać z sieci VPN i wykonywać inne czynności wymagające dużej ilości danych.

Tak prezes airBaltic Martin Gauss opisuje ten krok:

„Jest to historyczny moment dla naszej linii lotniczej i całej branży. Wkrótce airBaltic stanie się pierwszą linią lotniczą w Europie, która uruchomi szybki, nieograniczony i bezpłatny internet satelitarny na pokładzie. Jesteśmy podekscytowani możliwością dalszej poprawy naszych usług dla naszych pasażerów, którzy już wkrótce będą mogli korzystać z tej łączności internetowej na pokładzie naszych lotów w ramach sieci airBaltic w Europie i poza nią.

Cieszymy się, że znaleźliśmy odpowiedniego dostawcę łączności – Starlink firmy SpaceX – który pasuje do naszych potrzeb i spełnia nasze życzenia. Posiadając najnowocześniejszy typ samolotu na rynku, kolejnym logicznym krokiem dla airBaltic było wdrożenie w tej flocie najnowocześniejszego dostępnego rozwiązania internetowego inflight.”

Źródło/ Tło: Teraudz77

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.