Afganistan chce stać się krajem turystycznym

Afganistan nie kojarzy się przeciętnemu turyście jako cel ekscytującej podróży na wakacje. Władze państwa chcą jednak zmienić to postrzeganie i uczynić z Afganistanu cel wycieczek turystycznych z całego świata.

Afganistan chce stać się państwem, do którego chcą przyjeżdżać turyści/ Fot: Mohammad Husaini, Unsplash

W pierwszych skojarzeniach turysty Afganistan nie kojarzy się dobrze. Wojna, bieda, ubóstwo i Talibowie – takie słowa moglibyśmy usłyszeć na ulicy, gdybyśmy zadali pytanie „Z czym kojarzy ci się Afganistan?”. Zaskoczeniem więc może być, że jedno z najbiedniejszych państw świata, wyniszczone długą wojną i dopiero co ustatkowane chce inwestować w turystykę zagraniczną. Jeśli jednak wgłębić się w ten temat mocniej – nie powinno to nas dziwić. Turystyka zza granicy to pieniądze, które są potrzebne nawet tak konserwatywnemu rządowi, jak rząd Talibów w Afganistanie.

Afganistan zaprasza do siebie turystów zza granicy

Afganistan zaczyna stawiać na turystykę. Kraj chce zmienić swoje oblicze w oczach ludzi i przyciągnąć do siebie podróżnych zza granicy. Firmy organizujące wycieczki do Afganistanu odnotowują w ostatnim czasie duży wzrost zainteresowania, a lokalni specjaliści z branży turystycznej i hotelowej we współpracy z rządem Talibanu starają się nadać Afganistanowi nowy kierunek.

Jeszcze dużo musi się zmienić, zanim Afganistan będzie miał lepszą opinię na arenie międzynarodowej. Konserwatywne zasady i złe traktowanie kobiet odpycha większość potencjalnych turystów. Chętnych mimo to przybywa i wynika to z kilku czynników: w Afganistanie bardzo spadła przestępczość, bezpieczeństwo jest na zadowalającym poziomie, a liczba połączeń lotniczych, chociażby przez Dubaj znacznie się zwiększyła. Jak będzie w przyszłości z turystyką w Afganistanie? Będziemy się temu przyglądać.

Źródło: theweek.com/culture-life/travel/talibans-quest-for-tourists-to-see-the-wonders-of-afghanistan

Kabul, stolica Afganistanu/ Tło: Farid Ershad, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.