182. Oktoberfest, czyli wielkie święto piwa, startuje już 21 września!

Oktoberfest, popularne głównie w Monachium i Bawarii święto piwa, jest przez wielu uważane za najwspanialsze święto w Europie, a nawet na świecie. Przez lata stało się także symbolem przyjaźni i jedności pomiędzy narodami. Tegoroczna edycja Oktoberfest wystartuje 21 września, potrwa do 6 października i jak co roku przyciągnie z pewnością przynajmniej 6 milionów gości.

Źródło: motointermedia, pixabay

Źródło: motointermedia, pixabay

Oktoberfest to nic innego, jak organizowane już od 1820 roku dożynki chmielne, które przez ponad 200 lat istnienia zmieniły się w jedno z największych świąt ludowych na świecie.

Z początku Oktoberfest był imprezą… sportową. 12 października 1810 roku z okazji ślubu księcia Ludwika z Therese von Sachsen – Hildburghausen, na błoniach pod murami miasta zorganizowano wyścigi konne. Impreza udała się do tego stopnia, że postanowiono ją powtórzyć.

Świętowanie szybko straciło swój sportowy charakter i stało się świętem piwa. Celem wielkiej zabawy było zużycie zapasów złocistego trunku z minionego sezonu browarskiego przed rozpoczęciem kolejnego. Co ciekawe, mimo tego, że już w 1872 roku święto przesunięto na wrzesień, nazwy Oktober Fest (z niem. Oktober – październik) nie zmieniono.

Każdego roku podczas festiwalu wypijane jest około 5 milionów litrów piwa. Sprzedaje się je w tradycyjnych, litrowych kuflach zwanych Maßkrug. Słynne kelnerki na Oktoberfeście potrafią przynieść do stolika nawet 10 Maßkrugów, czyli aż 21 kilogramów naraz!

Tegoroczna edycja potrwa od 21 września 2019, od godziny 12.00, aż do 6 października 2019 r., do 23.30. Namioty otwierają się w dni robocze o godzinie 10:00, a zamykają 23.30. W weekendy czynne będą od 9.00, a a ostatnie piwo liczyć można o 22.30. Jest od tej reguły 1 wyjątek – “Wiesnschänke Käfer” oraz “namiot Wina“, które pozostaną otwarte aż do 1.00 w nocy.

Rodziny odwiedzające Oktoberfest tradycyjnie są zapraszane we wtorek, kiedy to obowiązują promocyjne ceny.

Festiwal zainauguruje otwarciem pierwszej baryłki piwa burmistrz bawarskiego Monachium.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.