Deszcz w Dubaju? Zdarza się i z miejsca staje się atrakcją!

Ostatnie dni starego roku i pierwsze w 2022 przebiegły w Dubaju dość nietypowo. Mieszkańcy już dzień przed sylwestrem mogli odczuć spore ulewy. Nie trwały one zbyt długo, lecz nadrabiały intensywnością. Lokalsi wiedzą, że coś takiego się zdarza nawet w Dubaju, ale dla turystów taki widok to nie lada zdziwienie. A takich deszczów jak ostatnio, to dawno w Dubaju nie było.

Fot: Oliwia Makara

Temat deszczu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest długi i szeroki, więc najpierw skupmy się na ostatnich dniach. Deszczowe dni zaczęły się już dzień przed sylwestrem i trwały aż do wczoraj. Dlaczego? Od dziś pogoda ma się zdecydowanie polepszyć, ale jak będzie w praktyce, zobaczymy.

Mówi się, że jaki sylwester, taki cały nowy rok. Jeśli chcielibyśmy trzymać się mocno tego powiedzenia, to cały 2022 rok w Dubaju byłby deszczowy. Nie jest to na całe szczęście możliwe. Ostatnie opady miały wszystkie cechy typowe dla deszczów w Dubaju: były dość krótkie, ale intensywne i porywcze. Opady cechują się też nieregularnością i występują w różnych odstępach, czasem kilka razy w ciągu dnia.

Deszcze bywają czasem tak duże, że zdarzają się lokalne podtopienia. Kanalizacja niestety nie jest idealnie przygotowana na miejscu do takich warunków atmosferycznych. Musimy podkreślić jednak jedną, ważną rzecz. Deszcze zdarzają się w Dubaju wyjątkowo rzadko, a podtopienia można policzyć na palcach dwóch rąk. Dlatego nie popadajmy w paranoję, że tutaj jest ciągle tylko brzydka pogoda!

Ciekawostką jest fakt reakcji mieszkańców Dubaju na deszcz. Te bywają bardzo skrajne, od radości do kompletnej wariacji. Podczas ostatnich deszczów (możecie je zobaczyć tutaj) mieszkańcy ochoczo wychodzili na balkony i widocznie się cieszyli z zaistniałej sytuacji. Jeśli deszcz jest rzadkością, to z reguły każde jego zjawienie się powoduje nie małą ekscytację. Inną sprawą jest ruch drogowy, który potrafi… naprawdę, kompletnie powariować.

W Dubaju na drogach dzieje się mało wypadków, ale zdecydowana ich większość wydarza się podczas deszczu. Kierowcy jakby kompletnie tracili rozeznanie i umiejętności jazdy, co dla nas może być kompletnie absurdalne. Trzeba jednak zrozumieć, że Ci ludzie nie są przyzwyczajeni do takich warunków i mogą nie umieć w nich prowadzić.

Dubaj zawsze kojarzy się z dobrą pogodą i serio możecie mieć pewność, że na czas waszego wypoczynku warunki będą idealne. Deszcz popada tutaj parę razy w ciągu roku, a burze piaskowe zdarzają się w miesiącach, w których turystów jest najmniej. Jeśli więc kogoś zmartwił ten tekst i boi się o swój urlop – serio nie macie o co się bać!

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.