Top 10 zabytków w Dubaju

Dubaj kojarzy się z nowoczesnością, wielkim biznesem i wszechobecnymi drapaczami chmur. Ten krajobraz nie stanowi jednak całości, a lista zabytków w Dubaju robi niemałe wrażenie. Poznanie historii tego miasta ułatwi wam lista słynnych zabytków w Dubaju.

Zobacz również: Stary Dubaj z polskim przewodnikiem i odkryj wszystkie zabytkowe miejsca Dubaju

Fot: Al Ahmadiya School, główne wejście/ Omar Kamel – Own work, CC BY-SA 4.0

Dubaj to młode miasto i symbol nowoczesności dla reszty świata. Nie wszystko w tym miejscu ma jednak tak krótką historię, jak niektórym się wydaje. Starożytne miejsca w Dubaju są świadectwem osadnictwa na tym terenie, które trwało z przerwami od tysięcy lat. Symboliczne budowle z dawnych epok łączą się tu nową architekturą, gdyż niektóre budowle nowoczesne w Dubaju to już też zabytki. Jest tak ze względu na ich dziedzictwo materialne i znaczenie dla świata. Zabytki Dubaju do odwiedzenia dzielą się więc dwa typy: budynki i miejsca historyczne, a także dubajskie ikony i architektoniczne cuda z ostatnich kilkudziesięciu lat.

Lista zabytków w Dubaju jest długa i ciężko się zdecydować na co poświęcić czas podczas wakacji. Od słynnej Burj Khalify, aż do budynków w starszej części miasta – jest w czym wybierać. Fani zabytków nowoczesnych mogą wybrać się do Dubai Marina lub Downtown, a dla fanów ciut starszej historii idealny będzie spacer historyczny w Starym Dubaju. Nie ważne na co się zdecydujesz, twój urlop w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na pewno będzie ekscytujący. Poznaj najlepsze zabytki w Dubaju w formie listy TOP 10, która pomoże ci odpowiedzieć na takie pytania jak:

  • Jakie są historyczne zabytki w Dubaju, które warto odwiedzić?
  • Jakie są najbardziej znane stare budowle w Dubaju?
  • Jakie są najstarsze miejsca w Dubaju, które zachowują oryginalny historyczny charakter?
  • Jakie są najnowocześniejsze zabytki w Dubaju?

1. Burj Nahar Tower

Burj Nahar to nic innego jak wieża strażnicza. Została zbudowana w 1870 roku jako jedna z trzech wież, z których lokalni mieszkańcy mieli wypatrywać wrogich plemion podążających w stronę Deiry. Wieża jest niesamowicie ważnym zabytkiem historycznym, gdyż była zbudowana jeszcze w XIX wieku za pomocą kamienia koralowego i błota. Obecnie wokół wieży jest malowniczy park i drzewa daktylowe, ale jeszcze dwa wieki temu Burj Nahar służył do celów obronnych. Jego wyszukane wzornictwo jest idealnym przykładem późnej arabskiej architektury.

Lokalizacja: wieża Burj Nahar.

2. Sheikh Saeed Al Maktoum House

Sheikh Saeed Al Maktoum House jest okazałą konstrukcją, która służyła jako rodzinna rezydencja szejka Saeeda, dziadka władcy Dubaju Sheikha Mohammeda Bin Rashida Al Maktouma, od 1912 do 1958 roku. Oryginalnie budynek pochodzi z 1896 roku. Kilka razy był remontowany i przebudowywany, aby mógł dalej zachować swoją dawną światłość i zachwycać mieszkańców Dubaju. Architektura tego budynku jest oszałamiająca. Znajdują się tu 3 dziedzińce otoczone 30 pokojami i czterema wieżami wiatrowymi, sklepione sufity, wysokie belki i łukowe drzwi. Obecnie w budynku znajduje się muzeum. Znajdziesz tu niesamowitą kolekcję starych fotografii wykonanych w całym mieście, w tym nigdy wcześniej niewidziane prywatne zdjęcia rodziny królewskiej.

Lokalizacja: Dom Szejka Saeeda Al Maktouma.

Fot: wieża Burj Nahar/ Celia Brock – Own work, CC BY-SA 4.0

Fot: Dom Szejka Saeeda Al Maktouma/ ar.wikipedia.org/wiki/بيتالشيخسعيدآلمكتوم#/media/ملف:Saeed_Al_Maktoum_House.jpg

3. Hatta Heritage Village

Teraz przeniesiemy się trochę poza Dubaj, ale zostaniemy przy ważnych zabytkach historycznych. Hatta Heritage Village to rekonstrukcja tradycyjnej górskiej wioski emirackiej. Wioska leży w miejscowości Hatta, w górach Al Hajar, na terenie należącym do Dubaju. Znajdziesz tu meczet i domy, które budowano jak w dawnych arabskich czasach: z błota, pni i liści palm, kamienia i trzciny. Cała wioska składa się z ponad 30 budynków. W malowniczej scenerii możesz poznać tu życie Zjednoczonych Emiratów Arabskich przed rewolucją związaną z ropą z lat 60. ubiegłego wieku.

Lokalizacja: Hatta Heritage Village.

4. Saruq Al-Hadid Archaeological Museum

Muzeum Saruq Al-Hadid to interaktywne muzeum archeologiczne, w którym poznasz tajemnice epoki żelaza. Znajdziesz tu eksponaty wydobyte ze skraju pustyni Ar-Rab al-Chali. Miejsce wydobycia odkrył sam Jego Wysokości Szejk Mohammeda bin Rashida Al Maktoum! W muzeum został przedstawiony proces obróbki metalu w epoce żelaza. Zachowane eksponaty są dowodem na istnienie i źródłem do badań nad pradawnymi ludami, żyjącymi na terenie dzisiejszych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Lokalizacja: muzeum archeologiczne Saruq Al-Hadid.

5. Al Ahmadiya School

Al Ahmadiya School to prywatna szkoła i jeden z najstarszych budynków edukacyjnych w Dubaju. Była pierwszą półformalną szkołą prywatną w Dubaju, założoną w 1912 roku przez Jego Eminencję, nieżyjącego już szejka Ahmeda Bin Dalmouka, który był uważany za jednego z głównych handlarzy pereł w Zatoce Arabskiej. Teraz mieści się tu muzeum. Obejrzysz w nim przeszłość lokalnego szkolnictwa i edukacji.

Lokalizacja: szkoła Al Ahmadiya.

6. Jumeirah Mosque

Meczet Jumeirah to idealne miejsce do poznania kultury islamu. Jego budowa została ukończona w 1979 roku i od samego początku meczet szczycił się zasadą „Otwartych drzwi”. Miały one symbolizować otwartość na przedstawienie kultury i zwyczajów islamu. Meczet zbudowany jest w tradycyjnym stylu fatymidzkim, który wywodzi się z Egiptu oraz Syrii.

Lokalizacja: meczet Jumeirah.

7. Al Fahidi Fort

Al Fahidi Fort to najstarszy wciąż istniejący budynek w całym Dubaju – został wybudowany w 1787 roku. Fort służył do ochrony przejść lądowych na miasto. Ma kształt kwadratu z wieżami na trzech rogach. Został zbudowany z zaprawy oraz skały koralowej. Jest niesamowitym świadectwem historii i kultury Dubaju. W środku znajduje się Dubai Museum, które aktualnie niestety jest nieczynne.

Lokalizacja: Al Fahidi Fort.

Fot: Hatta Heritage Village/ Travel With Huna, Facebook

Fot: Saruq Al-Hadid Archaeological Museum/ أمين علوان – Own work, CC BY-SA 4.0

Zabytki w Dubaju to nie tylko stare budynki i konstrukcje. Część z nowych budowli stała się tak ważna dla świata i kultowa, że już jest zabytkami:

8. Burj Khalifa

Ukończony w 2009 roku najwyższy budynek świata jest prawdziwą ikoną i symbolem potęgi i nowoczesności Dubaju. Jedno z największych marzeń milionów ludzi na świecie to zobaczenie tego budynku z bliska. Bilety znajdziesz tutaj:

Lokalizacja: Burj Khalifa.

9. Muzeum Przyszłości

To muzeum podejmuje tematykę najbliższej przyszłości i nowoczesnych technologii, ale to nie jego tematyka, a wygląd jest najbardziej symboliczne. Przez wiele osób Muzeum Przyszłości jest nazywa najpiękniejszym budynkiem na świecie.

Lokalizacja: Museum of the Future.

10. Burj Al-Arab

Otwarty w 1999 roku hotel Burj Al-Arab to prawdziwy i pierwszy symbol Dubaju. Słynny hotel w kształcie żagla ma 5-gwiazdek, ale na ze względu na jego luksus jest nazywany jedynym 7-gwiazdkowym hotelem na świecie.

Lokalizacja: hotel Burj Al-Arab.

Tło: Fort Al Fahidi/ Rye jb23 – Own work, CC BY-SA 4.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.