Przewodnik po najlepszych bazarach i targach w Dubaju

Unoszący się zapach szafranu i kardamonu, tradycyjne arabskie stroje i tkaniny, złota biżuteria najlepszej jakości gwar naganiających sprzedawców – tak wygląda klimat bazarów i targów w Dubaju. Ten kompletny przewodnik po targowiskach w Dubaju przeprowadzi cię przez najlepsze bazary w Dubaju i doradzi gdzie kupić pamiątki i przyprawy, a jakich miejsc unikać.

Szukasz wycieczki po Starym Dubaju? Zwiedzaj Dubaj z licencjonowanym, polskim przewodnikiem.

Sklepy z pamiątkami na Starym Dubaju, po prawej sklep u Arafata/ Fot: Podróże z Hubertem

W tym artykule dowiesz się:

Dubaj to miasto z dwoma obliczami – pierwsze oblicze to nowoczesne wieżowce i drapacze chmur, najwyższy budynek świata, sztuczna wyspa z luksusowymi domami i apartamentowcami oraz 7-pasmowe autostrady, przecinające miasto na pół. Drugim obliczem Dubaju jest wyraźny zapach przypraw z targu, sklepy ze złotem, sprzedawcy telefonów komórkowych i tani street food w stylu arabskim lub hindusko-pakistańskim. Stary Dubaj to prawdziwa perełka Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Czuć to prawdziwy klimat Dubaju z dawnych lat. Turyści mogą zwiedzać tę wyjątkową część miasta z polskim przewodnikiem.
Kultura arabska od setek lat związana jest z ulicznymi bazarami i targami. W Starym Dubaju znajdziesz prawdziwe stragany ze świeżymi owocami, sklepy z oryginalnymi arabskimi tkaninami i perfumami, a także targi złota i autentycznych przypraw. Poznaj bliżej targi i bazary Dubaju!

Dubaj bazar – gdzie i jak dotrzeć

Souk to jedno z najważniejszych słów w języku arabskim. Oznacza rynek, centrum życia miast w kulturze arabskiej. Polska wymowa tego słowa to suk. A więc gdzie można znaleźć tradycyjne suk w Dubaju? Oczywiście na Starym Dubaju!

Targi i bazary w Dubaju to miejsca, na którym możesz kupić dosłownie wszystko. Pamiątki z Dubaju? Kupisz tutaj. Ubrania z Dubaju? Kupisz tutaj. Przyprawy i rzeczy spożywcze? Też kupisz tutaj. Złota biżuteria? Oczywiście, że kupisz tutaj! Dubajskie targi słyną z doskonałej jakości i dobrej obsługi klienta. To właśnie na Starym Dubaju kupisz najtańsze pamiątki i zjesz w najtańszych restauracjach. Musisz jednak pamiętać, że w dużej ilości sklepów nie ma podanej ceny. Targowanie jest mocno zakorzenione w arabskiej kulturze i wypada się targować, a nie przyjmować pierwszą cenę, którą powie ci sprzedawca. No chyba że chcesz wydać o wiele za dużo!

Wiesz już, że targi i bazary w Dubaju to najlepsze miejsca na zakup pamiątek i odczucie prawdziwego arabskiego klimatu. Poznaj teraz bliżej najlepsze bazary i targi Dubaju.

Targ przypraw Dubaj

Lokalizacja – 5 minut spaceru od stacji zielonego metra Al Ras.

Zmysł węchu doprowadzi tu każdego turystę spragnione intensywnych zapachów. Dubajski targ przypraw to zmysłowe doświadczenie i możliwość powąchania aromatów przypraw z całego świata. Sprzedawcy w barwnych sklepikach całe dnie oferują przechodniom swoje świeże przyprawy. Uwielbiają się targować, a swoje produkty mogą ci sprzedać zarówno na wagę, jak i w paczkach. Posmakuj egzotycznych przypraw i kup na pamiątkę coś wyjątkowego: najbardziej polecamy przywieźć z Dubaju szafran i kardamon.

Targ złota – Gold Souk Dubaj

Lokalizacja – 5 minut spaceru od stacji zielonego metra Al Ras.

Dubaj jest określany „miastem złota”, więc nie dziwne, że jedno z najstarszych targowisk w Dubaju jest właśnie ze złotem. Znajdziesz tu prawdziwe perełki i wyjątkowe okazy biżuterii. Kupisz też złoto, za które możesz otrzymać 5% zwrotu podatku na lotnisku. Warto przespacerować się ulicami Targu Złota i nawet jeśli nie masz zamiaru nic kupić, to popodziwiać przyozdobione uliczki i wyjątkowo udekorowane wystawy sklepów.

Ukryte perełki na Targu Złota

Na Gold Souk w Dubaju możesz znaleźć prawdziwe ukryte perełki. Jedną z nich jest sklep prowadzony przez Ansara, oto jego dokładna lokalizacja. Przekonał już on wielu polskich klientów nienachalnym podejściem i zrozumieniem konsumenta. Nie zawyża również cen. Najlepiej powołajcie się podczas zakupów, że jesteście od Huberta.

Świeże przyprawy ze Starego Dubaju/ Fot: AXP Photography, Unsplash

Ulice Starego Dubaju/ Fot: Podróże z Hubertem

Targ Perfum – Deira Perfume Souk

Lokalizacja – 7 minut spaceru od stacji zielonego metra Al Ras.

Dzielnica Deira to kopalnia arabskiego klimatu. Z ulicy Sikkat Al Khali Street każdy turysta może wyczuć wyjątkowe zapachy arabskich perfum i inne wonie z całego świata. To właśnie słynny dubajski targ perfum. Będzie tu wszystko co pięknie pachnie: aksamitne perfumy, olejki eteryczne, a także kadzidła. Sprzedawcy na miejscu mogą również wytworzyć twoje własne perfumy na specjalne zamówienie. Kupisz tu arabskie perfumy na pamiątkę i znajdziesz wszystko, co może pięknie pachnieć i przypominać ci o Dubaju.

Sprawdź inne atrakcje w Dubaju.

Targ Tkanin – Grand Souk Bur Dubai

Lokalizacja – 10 minut spacerem od stacji zielonego metra Al Ghubaiba.

W dzielnicy Bur Dubai znajduje się wyjątkowy Targ Tkanin. Znajdziesz tu tkaniny we wszystkich barwach świata, jedwabne materiały i wymyśle tekstylia, odzież arabską, modne torebki i smakowite przekąski. Możesz kupić sobie wyjątkowe tkaniny i zanieść je do lokalnego krawca, a ten uszyje dla kobiety arabską abaję lub dla mężczyzny garnitur. Możesz też przyjść na Targ Tkanin pospacerować i pooglądać kolorowe stoiska z lokalnymi wyrobami.

Al Seef Heritage Souq

Lokalizacja – 15 minut spaceru od stacji czerwonego metra Burjuman.

Targ Al Seef to o wiele spokojniejszy targ od swoich poprzedników, również znajdujący się na Starym Dubaju. Chyba najlepiej oddaje klimat dawnego Dubaju. Znajdziesz tu klasyczne bazary, jak i sklepy z pamiątkami. Możesz też się tu wybrać na spokojny spacer, pomiędzy budynkami starej dubajskiej zabudowy i chłonąć ten klimat.

Targ Naif – Souq Naif

Lokalizacja – 6 minut spacerem od stacji zielonego metra Baniyas Square.

Dawniej targowisko wielbłądów – i choć teraz nie ma po wielbłądach tu ani śladu, to można nadal tu wyczuć klimat tamtego Dubaju. Najlepiej wybrać się na Targ Naif wieczorem i poczuć klimat prawdziwego arabskiego targowiska. Znajdziesz tu wyjątkowe produkty, w tym bardzo dobrą jakościowo odzież taniej niż na innych targowiskach w Dubaju.

Targi i bazary na Nowym Dubaju

Sercem większości targowisk i bazarów jest Stary Dubaj. Tam znajdziesz najbardziej ekonomiczne rozwiązania cenowe i klimat dawnego Dubaju. Nowsza część miasta również posiada niesamowite bazary i targi, wzorowane na tradycjach arabskich o odnowione w pięknym stylu. Poznaj bliżej bazary i targi Nowego Dubaju:

Targ Madinat Jumeirah

Lokalizacja – najlepiej dotrzeć taksówką lub autobusem nr.8 z Dubai Mariny.

Madinat Jumeirah nazywa się też Dubajską Wenecją. To wyjątkowe miejsca z niesamowitym klimatem, gdzie możesz wybrać się na romantyczny spacer albo usiąść przy kolacji z widokiem na słynny hotel Burj Al-Arab. Zakupy w butikach na Targu Madinat to przeniesienie się do dawnego Dubaju w nowoczesnym wydaniu. Znajdziesz tu mnóstwo pięknych ubrań, pamiątki najwyższej jakości i wiele innych cennych produktów.

Targ Al Bahar – Souk Al Bahar

Lokalizacja – zaraz obok Burj Khalifa i Dubai Mall.

Chcesz się wybrać na zakupy i mieć z targu najpiękniejszy widok na świecie? Wybierz się na Targ Al Bahar! To nowoczesna wersja arabskiego targowiska u stóp najwyższego budynku na świecie, Burj Khalify. Rób zakupy i podziwiaj wyjątkowe pokaz dubajskich fontann i panoramę najsłynniejszego budynku na naszej planecie.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

  • Jakie są najlepsze bazary i targi w Dubaju? Najlepsze targowiska w Dubaju znajdują się w jego starej części i są to: Targ Złota (Gold Souk), Targ Przypraw i Targ Perfum.
  • Jakie są godziny otwarcia bazarów w Dubaju? Godziny otwarcia targowisk różnią się w zależności od lokalizacji. Przykładowo Targ Przypraw jest otwarty od 8:00 do około 22:00, a Targ Złota od 10:00 do 21:00.
  • Jak negocjować ceny na bazarach w Dubaju? Arabowie negocjowanie mają wpisane w swój kod kulturowy. Nigdy nie należy przyjmować pierwszej oferty, bo ta zawsze jest zawyżona. Z ceny można schodzić nawet 2, 3 razy i nie bać się, że sprzedawca się na nas obrazi – to ich specjalny trik, abyśmy kupili po żądanej przez nich cenie.

Madinat Jumeirah w Dubaju/ Fot: Osama Saleh, Unsplash

Najlepszym sklepem z pamiątkami w Dubaju jest Sklep u Arafata. Znajdziesz tu każdy rodzaj pamiątek, arabskie tkaniny, herbaty, oryginalne arabskie perfumy i wiele więcej. Na polecenie od Huberta dostajesz zniżkę!

Przyprawy ze Starego Dubaju/. Tło: Martijn Vonk, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.