Czym jest Złota Wiza w Dubaju i jak ją zdobyć?

Złota Wiza w Dubaju jest przyznawana bardzo małej liczbie osób i pozwala na zamieszkanie, pracę, prowadzenie działalności gospodarczej i wiele innych korzyści w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich bez dodatkowych przeszkód. Jak ją zdobyć?

Zobacz również: Wyjazdy zorganizowane do Dubaju

Fot: inna mykytas, Pixabay

Złota Wiza Dubaj

Dubaj to jeden z najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych ośrodków finansowych dla inwestorów na świecie. Mieszkać chce tu prawie każdy. Tak samo wiele osób marzy o prowadzeniu swojego biznesu w Dubaju. Koniunktura jest ku temu korzystna: podatek dochodowy dla firm jest minimalny w porównaniu do większości państw na świecie. To wszystko brzmi jak raj i faktycznie dla milionów inwestorów Dubaj takowym jest, ale problemy pojawiają się przy prawie pobytowym. Nie możesz prowadzić dużych biznesów i mieszkać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bez specjalnej wizy. Oczywiście jedną z opcji jest zdobycie obywatelstwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale jest to bardzo trudny proces. Pisaliśmy o tym tutaj – Jak zdobyć obywatelstwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Korzyści i przywileje posiadaczy Złotej wizy

Inwestor może ubiegać się o tak zwaną Złotą Wizę, czyli wizę na pobyt długoterminowy, 5 lub 10-letni. Złota Wiza umożliwia inwestorom życie, naukę, pracę i inne aktywności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Posiadacze Złotej Wizy cieszą się też ekskluzywnymi korzyściami, zarezerwowanymi tylko dla nich pośród wszystkich nie-obywateli. Mogą oni mieszkać w Dubaju lub w dowolnym miejscu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Złota Wiza zwalnia z wymogu posiadania krajowego sponsora. Można wtedy też przebywać poza Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi ponad 6 miesięcy i nie martwić się o utratę wizy.

Złota Wiza została wprowadzona w celu przyciągania do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wysoko wykwalifikowanych specjalistów, wielkich talentów w różnych dziedzinach, zdolnych pracowników i bogatych inwestorów, którzy mają zamiar inwestować w Dubaju i innych miastach Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jej wprowadzenie stymuluje środowisko inwestycyjne, sprzyja rozwojowi przedsiębiorstw i wzrostowi gospodarczemu państwa.

Kategorie Złotej Wizy

Złota Wiza nie ma swoich kategorii. Złotą Wizę można podzielić w zależności na to, kto może ją dostać. Wszystkie informacje znajdziesz w dalszej części tekstu lub na stronie u.ae.

Proces aplikacji o Złotą Wizę

Procedury aplikacyjne i dokumentacja wymagana do uzyskania wizy o złotym statusie wygląda następująco:

 • Klasyczny wniosek o Złotą Wizę: składa się go przez stronę smartservices.icp.gov.ae w 5 krokach:
  • Krok 1: Wejście na stronę wyżej wymienioną i przejście do uzupełnienia wniosku o Złotą Wizę. Tutaj podajesz wszystkie swoje dane, numery weryfikacyjne itp.
  • Krok 2: Wypełnienie wniosku o Złotą Wizę. Tu się podaje wszystkie podstawowe dane.
  • Krok 3: Następnie załącza się wymagane dokumenty. Dokumenty te mogą obejmować ważny paszport, zdjęcie paszportowe, dowód inwestycji i wszelkie inne powiązane dokumenty podróży.
  • Krok 4: ten krok to po prostu sprawdzenie poprawności wszystkich danych, aby nie popełnić błędu we wniosku.
  • Krok 5: ostatnie jest dokonanie płatności za wniosek o Złotą Wizę. Można bezpiecznie dokonać płatności kartą.
 • Uproszczony wniosek o Złotą Wizę: do uproszczenia procesu starania się o wizę powstała usługa „”One touch” Golden visa. Oszczędza ona czas i wymagany wysiłek wnioskodawcy. Usługa pomaga w składaniu wniosków wizowych, regulowaniu statusu pobytu, wydawania dokumentów pobytowych i tożsamości oraz ich odnawianiu. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej ICP lub aplikacji ICP dostępnej w Google Play i App Store.
  Istnieje również nowa usługa „You Are Special”, uruchomiona przez dubajską służbę imigracyjną, która zajmuje się Złotymi Wizami i podobnymi wnioskami. Jest dostępna przez 7 dni w tygodniu przez całą dobę pod numerem 800 5111.

Fot: Dirk, Pixabay

Fot: Selim Mohammed, Pixabay

Fot: Olga Ozik, Pixabay

Wniosek o Złotą Wizę – kto może ubiegać się o Złotą Wizę?

Kryteria tego, kto może ubiegać się o Złotą Wizę różnią się w zależności od tego, do jakiej kategorii osób dana osoba należy. Wymagania do uzyskania 10-letniej Złotej Wizy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich są następujące:

Bez sponsora można ubiegać się o 10-letnią Złotą Wizę, gdy inwestycje osoby ubiegającej się wynoszą co najmniej 2 miliony AED w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mogą mieć one formę funduszy akredytowanych, licencji handlowych lub przemysłowych, albo jeśli inwestor jest właścicielem firmy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i płaci podatek w wysokości nie mniejszej niż 250 000 AED rocznie do Federalnego Urzędu Podatkowego. Złota Wiza może być przyznana następującymi grupom osób:

 • Inwestorom: inwestycje publiczne w fundusz inwestycyjny lub spółkę nie powinny wynosić mniej niż 10 milionów AED. Co najmniej 60 procent całej inwestycji nie może być w nieruchomość. Kwota nie może być pożyczona, a inwestor musi ją utrzymać przez co najmniej 3 lata.
 • Osobom ze specjalnymi talentami:
  • Lekarzom: o Złotą Wizę mogą się ubiegać lekarze licencjonowani przez organy regulacyjne ZEA. Lekarz musi posiadać coś z wymienionych: stopień doktora uzyskany na jednym z 500 najlepszych uniwersytetów na świecie, 10-letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie kandydata i stopień doktora, nagrodę uznania w dziedzinie pracy kandydata, wkład w znaczące badania naukowe, opublikowaną książkę lub artykuły naukowe w renomowanych publikacjach, albo członkostwo w organizacji związanej z dziedziną i specjalizacją w obszarach priorytetowych dla ZEA.
  • Programistom: programiści wszystkich narodowości i w każdym wieku, niezależnie od tego, czy są mieszkańcami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czy nie, mogą ubiegać się o Złotą Wizę. Do ubiegania się o wizę uprawnieni są wybitni eksperci i talenty, które odniosły sukces w różnych obszarach kodowania, osoby pracujące dla pionierskich międzynarodowych firm technologicznych, absolwenci inżynierii oprogramowania, informatyki, inżynierii sprzętu, technologii informatycznych, sztucznej inteligencji, nauki o danych, Big Data i elektrotechniki.
  • Specjalistom: kategoria powstała, aby przyciągnąć wysoko wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym w różnych dziedzinach. Zgodnie z kategoryzacją Ministerstwa Zasobów Ludzkich i Emiratyzacji ZEA, kandydaci muszą posiadać ważną umowę o pracę w ZEA i być na pierwszym lub drugim poziomie zawodowym. Ponadto wymagany jest tytuł licencjata lub równoważny, a miesięczny dochód nie powinien być niższy niż 30 000 AED.
  • Naukowcom: Złota Wiza może być przyznana wszystkim naukowcom i badaczom o wysokich kompetencjach, osiągnięciach i wpływie w swojej dziedzinie w oparciu o zalecenia Rady Naukowców Emiratów Arabskich – muszą mieć tytuł doktora lub magistra inżynierii, technologii, nauk przyrodniczych i nauk przyrodniczych z najlepszych uniwersytetów na świecie. Kandydat musi również posiadać znaczące osiągnięcia badawcze w swojej dziedzinie.

Istnieje również opcja ubiegania się o 5-letnią Złotą Wizę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ubiegać się może o nią każdy, kto posiada nieruchomość o wartości co najmniej 2 milionów AED i nie jest ona obciążona żadną pożyczką, a także emerytowani obcokrajowcy, którzy mają 55 lat lub więcej i nie podlegają kryteriom bycia inwestorem. Ubiegać się o taki rodzaj wizy mogą też: osoby, które mają 1 milion AED inwestycji lub co najmniej 15 tysięcy AED miesięcznego dochodu, przedsiębiorcy, którzy są właścicielami lub partnerami w małym lub średnim przedsiębiorstwie zarejestrowanym w Emiratach i generują rocznie poniżej 1 miliona AED. Są też inne opcje, takie jak dostanie wizy przez bycie wybitnym studentem na swoim uniwersytecie lub rodziną wybitnego studenta.

Koszt Złotej Wizy Dubaj

Cena Złotej Wizy do Dubaju w dużej mierze zależy od rodzaju usługi i kategorii wizy, o którą się ubiegasz. Jeśli aplikujesz z terenu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, cena Złotej Wizy do Dubaju wynosi od 2800 do 3800 AED. Jeśli aplikujesz poza granicami kraju, Złota Wiza będzie kosztować od 3800 do 4800 AED. Chodzi tutaj oczywiście o kwoty wyrobienia wizy, nie wchodzi w to kwota potrzeba do osiągnięcia statusu do Złotej Wizy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Złota Wiza ZEA

Tak wyglądają aktualne informacje dotyczące programu Złotej Wizy w Dubaju. Nie jest łatwo ją zdobyć. Trzeba posiadać bardzo duże fundusze albo być jednostką wybitną, która może wpłynąć na przyszłość całego państwa. Jeśli marzysz o zamieszkaniu w Dubaju i chcesz zdobyć Złotą Wizę – drzwi nie są przed tobą zamknięte. Może akurat twoje zdolności okażą się kluczowe to zdobycia prestiżowej Złotej Wizy i będziesz mógł zamieszkać w Dubaju, korzystając ze wszystkich benefitów wynikających z wizy. Dokładniejsze informacje można uzyskać bezpośrednio kontaktując się z Federal Authority for Identity, Citizenship, Customs and Port Security (ICP) lub ambasadami i konsulatami ZEA.

Najważniejsze pytania:

 • Jakie są korzyści z posiadania Złotej Wizy w porównaniu do zwykłej wizy turystycznej? – informacje znajdziesz w tekście TUTAJ.
 • Kto może ubiegać się o Złotą Wizę i jakie są kategorie tej wizy? informacje znajdziesz w tekście TUTAJ.
 • Jak długo można pozostać w ZEA na Złotej Wizie? informacje znajdziesz w tekście TUTAJ.
 • Jakie są opłaty związane z aplikacją o Złotą Wizę? informacje znajdziesz w tekście TUTAJ.
 • Gdzie można złożyć wniosek o Złotą Wizę? informacje znajdziesz w tekście TUTAJ.

Fot: Olga Ozik, Pixabay

Tło: Marco Biasibetti, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.