Architektoniczne dzieła sztuki w Abu Dhabi

Architektura Abu Dhabi to połączenie elementów arabskiej kultury z geniuszem inżynieryjnym emirackich architektów. Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich posiada prawdziwe perełki architektoniczne, które musi zobaczyć każdy turysta podczas wizyty w mieście. Poznaj je bliżej!

Zwiedzanie Abu Dhabi? Tylko z profesjonalnym polskim przewodnikiem. Zarezerwuj termin już dziś.

Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi/ Fot: Sarvaswa Tandon, Unsplash

Abu Dhabi to stolica i drugie co do wielkości miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest też stolicą Emiratu Abu Dhabi – najbogatszego emiratu całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest miastem wyjątkowo pięknym i wartym poznania. To w Abu Dhabi można poczuć prawdziwy klimat Emiratów Arabskich. Prawdziwi Emiratczycy rzadko jeżdżą do Dubaju. To w Abu Zabi mają swoje domy, chodzą do parków i na plażę z rodzinami, a także pracują i wiodą spokojne życie.

Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich od pierwszego wejrzenia robi niesamowite wrażenie. Nowoczesna architektura Abu Zabi miesza się z typową architekturą domostw w Emiratach. Wysokie wieżowce widać z pięknym, zielonych parków, a promenady na plażach sąsiadują z luksusowymi hotelami. Jest jednak kilka budynków, które zasługują na więcej uwagi. Poznaj ikony architektoniczne Abu Zabi!

Architektoniczne dzieła sztuki w Abu Dhabi możesz podziwiać na zorganizowanych wycieczkach – zwiedzaj Abu Dhabi z polskim przewodnikiem

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Jeden z największych meczetów na świecie, Meczet Szejcha Zajda to prawdziwa wizytówka Abu Dhabi. Jego architektura z włoskiego białego marmuru robi wrażenie codziennie na dziesiątkach tysięcy turystów z całego świata. Meczet może pomieścić nawet 50 tysięcy ludzi! Jego budowa trwała 12 lat i pochłonęła ponad 210 milionów dolarów.

Jakie są cechy architektoniczne Meczetu Szejcha Zajda? Meczet ten zajmuje powierzchnię 22 412 m². Na dziedzińcu posiada 1048 kolumn, ma osiemdziesiąt dwie kopuły, a kopuła główna jest największą kopułą meczetu na świecie. Jego charakterystyczny kolor to grecki i włoski marmur. Gigantyczne wrażenie robią ogromne żyrandole i przepiękne perskie dywany. To miejsce, które musisz odwiedzić choć raz w życiu!

Qasr Al Watan

Qasr Al Watan to Pałac Prezydencki Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego wystrój i architektura jest godna największych władców tego świata. Fasada jest wykonana z białego granitu i wapienia, najbogatsze kopuły i żyrandole i wiele innych. Podczas zwiedzania Pałacu można nawet zobaczyć pozłacane toalety.

Etihad Towers

Nie jest to jeden wieżowiec Etihad Towers, a kompleks pięciu wieżowców o oryginalnej budowie. Zostały zbudowane przez firmę Grocon. Są jednymi z najbardziej funkcjonalnych, unikatowych i estetycznych wieżowców na świecie. Pięknie prezentują się na panoramie stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Gdzie zobaczyć wieżowiec Etihad Towers? Wieżowce Etihad Towers znajdują się w centrum Abu Dhabi, naprzeciwko słynnego Emirates Palace.

Emirates Palace

Już od 2005 roku Emirates Palace to jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Początkowo był budowany jako Pałac Prezydencki ZEA, dlatego jego architektura dosłownie zwala z nóg. Koszt budowy Emirates Palace wyniósł ponad 3 miliardy dolarów! Jego sale są tak luksusowe, że przyjęło się nie nazywać go hotelem, a pałacem. Wystrój jest stworzony z tradycyjnych arabskich motywów pałacowych.

Louvre Abu Dhabi

To wyjątkowe muzeum sztuki znajduje się na wyspie Saadiyat w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest jedynym muzeum na świecie oprócz francuskiego luwru, które otrzymało prawo do używania tej nazwy. Budynek Luwru w Abu Dhabi oparty jest na kopułach, a projektowali je najlepsi architekci z Francji. To obowiązkowy punkt zwiedzania w Abu Dhabi dla wszystkich fanów sztuki.

Centrum Finansowe Abu Zabi

ADGM (Abu Dhabi Global Market) jest jedną z największych dzielnic finansowych na świecie. Położona jest na dwóch wyspach: Al Maryah i Al Reem. Jest wiodącym centrum finansów na całe państwo i wielokrotnie było nagradzane na całym świecie. Nowoczesne gmachy wieżowców i dziedzińce biurowców pozwalają podziwiać klimat wielkiego biznesu, który dzieje się we wszystkich biurach emirackich firm.

Emirates Palace w Abu Dhabi/ Fot: Manish Tulaskar, Unsplash

Etihad Towers w Abu Dhabi/ Fot: Kamil Rogalinski, Unsplash

Narodowe Muzeum Emiratów Arabskich

Narodowe muzeum Zjednoczonych Emiratów Arabskich, znane bardziej jako Zayed National Museum to zdecydowanie najpiękniejsze muzeum jakie powstanie na świecie. Jeszcze nie jest ukończone, ale po sfinalizowaniu projektu w 2025 roku będzie zachwycać cały świat. To prawdziwa perła architektoniczna – jego falowany kształt będzie świadectwem dziedzictwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich i prawdziwą wizytówką Abu Zabi. W muzeum będzie można poznać całą historię regionu i narodzenia się państwa, jakim dziś jest ZEA.

Yas Marina Circut

Tor Yas Marina to architektoniczne dzieło sztuk wyścigowych. Jest torem najwyższej klasy i homologacji sportów wyścigowych, gdzie ścigają się najważniejsze serie wyścigowe na świecie. Co roku na Yas Marinie swoje zakończenie sezonu i ostatni wyścig ma Formuła 1. Ma ponad 5,5 kilometra i jest najprawdopodobniej najdroższym torem wyścigowym na świecie. Powstał w ramach większej inwestycji na wyspie Yas w Abu Dhabi, która kosztowała ponad miliard dolarów. Widzowie mogą oglądać wyścigi na torze ze swoich jachtów (gdyż jest tu zatoka dla jachtów) oraz balkonów hotelu, który jest wpisany w nitkę toru.

Zabytki Abu Zabi, największe atrakcje w Dubaju i inne atrakcje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zarezerwujesz na: Atrakcje w Dubaju.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

  • Jakie są najbardziej znane dzieła architektury w Abu Zabi? Największymi dziełami architektury w Abu Dhabi są takie budynki jak Wielki Meczet Szejka Zayeda, Louvre Abu Dhabi lub Emirates Palace.
  • Czy są jakieś inne ciekawe budynki w Abu Zabi, które warto zobaczyć? Oczywiście, że tak! Należy do nich cała Wyspa Yas, Qasr Al Hosn, czy Pałac Prezydencki Qasr Al Watan.
  • Jakie są plany na przyszłość odnośnie architektury Abu Zabi? Abu Dhabi ciągle się rozwija i planuje budowę nowych perełek architektonicznych, takich jak Zayed National Museum.

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.